0-800-606 328
Безкоштовно
м. Васильків,
вул. Грушевського, 26
Медичний центр
"країна здоров'я"
Що потрібно перевірити після одужання на COVID-19
24.05.2021

Насамперед лікарі звертають увагу на повільний перехід до звичайного життя. Бережіть себе, уникайте перенапруження, дотримуйтесь режиму сну та відпочинку, обирайте корисне харчування, а навантаження нарощуйте поступово.


Контролюємо наслідки хвороби. Постковідний синдром.

Національний інститут якості медичної допомоги (NICE) Великобританії розробив відповідну систему оцінювання.  Якщо ознаки та симптоми захворювання зберігаються від 4 до 12 тижнів – це триваючий симптоматичний COVID-19;  якщо симптоми зберігаються більше 12 тижнів і не пояснюються альтернативним діагнозом, то, швидше за все, це постковідний синдром.
У будь – якому разі не треба займатися самодіагностикою і самолікуванням. Варто звернутися до терапевта, та за його допомогою визначити перелік необхідних досліджень.

 

На які показники обов’язково варто звернути увагу після перенесеного COVID-19 і чому?

Зміни, що виникають в організмі після COVID-19, можуть впливати на самопочуття і під час одужання, і в подальшому. Тому варто звернути увагу на оцінку тих органів і систем, які найчастіше уражаються інфекцією. Ось приблизний перелік досліджень, які допоможуть скласти об’єктивну картину стану здоров’я:

  • загальний аналіз крові;
  • аналіз на СРБ (С-реактивний білок) і феритин (допоможе виключити залишковий запальний процес і анемію);
  • перевірити згортання крові (потрібен, щоб виключити ризик утворення тромбів);
  • оцінити стан міокарда (серцевого м’яза) (це особливо важливо, якщо людина перенесла пневмонію або у  були проблеми з серцем до інфекції);
  • перевірити показники печінки і нирок (це допоможе оцінити їх стан після захворювання і прийому ліків).

 

Важливі аналізи для прогнозу відновлення:

  • лактат – маркер гіпоксії (нестачі кисню в організмі);
  • рівень вітаміну D (його дефіцит, який спостерігається у більшості населення нашої країни, призводить до більш тривалого одужання).

Крім того, можна провести кількісне дослідження рівня антитіл – це дозволить оцінити імунну відповідь на перенесену інфекцію і визначити доцільність подальшої вакцинації.

Перевірка перерахованих показників здоров’я рекомендована тим, хто переніс COVID-19 в легкій або середньо-тяжкій формі, в тому числі з ускладненням у вигляді пневмонії, і проходив амбулаторне лікування вдома.
Занепад сил, порушення сну, зниження фізичної витривалості, зберігаються проблеми з боку дихальної системи, такі як кашель та задишка, – все це свідчення до проходження додаткових досліджень.

 

Коли краще здавати аналізи в рамках обстеження?

Багато хто цікавиться, чи потрібно обстежитися відразу після виписки з лікарні (або закінчення курсу домашнього лікування) або повинен пройти певний час? Тут знову-таки варто дотримуватись рекомендацій лікаря.
За допомогою досліджень можна підтвердити остаточне відновлення, оцінити результати захворювання, наскільки добре йде процес одужання, а також виключити ризики ускладнень після перенесеної інфекції.