Акне
Акне – поширене захворювання, яке проявляється комедонами, папулами, пустулами та кістами на шкірі. Хвороба часто зустрічається у підлітків у період статевого дозрівання, але може розвинутись і у дорослому віці. Розбираємося, через що виникає вугровий висип і як з ним правильно боротися.
Що таке акне
Акне, або вугрі, – одне з найпоширеніших хронічних неінфекційних шкірних захворювань. При акне на поверхні шкіри з’являються висипання: відкриті або закриті комедони, папули, пустули та кісти – іншими словами, прищі. Запальні елементи при акне найчастіше з’являються на шкірі обличчя, верхній частині спини та грудей, тому що в цих місцях найбільше сальних залоз.
Акне зустрічається у 85% людей віком від 12 до 25 років, а у 8% зберігається до 34 років.
Зазвичай акне не шкодить здоров’ю та загальному самопочуттю, але викликає психологічний дискомфорт. Особливо сильна поява прищів впливає на підлітків у період статевого дозрівання. Кількість висипань визначає їх самооцінку та поведінку в суспільстві, а у важких випадках може призвести до депресії та суїцидальних думок.
Механізм розвитку акне
У нормі себум – це жир, що за консистенцією нагадує рослинну олію. Він легко проходить через шкіру, як піт, а також видаляється милом або спеціальними засобами для вмивання.
Однак, якщо шкірного сала виробляється дуже багато, його склад змінюється. Воно стає щільним, схожим на віск. В результаті себум не виходить із усть сальних залоз. Суміш шкірного сала і кератиноцитів (клітин шкіри), що злущуються, забиває пори, як пробка, і на шкірі утворюються вугри.
Надлишок себуму може бути пов’язаний з дисбалансом гормонів, ендокринними захворюваннями, неправильним доглядом, а також з прийомом деяких препаратів.
Крім того, надмірно жирна шкіра – відмінне середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів, які провокують сильне запалення у закупорених сальних протоках.
Таким чином, в основі акне лежать три основні фактори:
- надлишок секрету сальних залоз,
- прискорене відлущування кератиноцитів.
- у деяких випадках – приєднання бактеріальної інфекції.
Причини акне
Більш ніж у 80% випадків причиною акне є генетична схильність. Захворювання часто успадковується від батьків, у яких акне виявлялося у підлітковий період або зберігається у дорослому віці.
Вугровий висип може з’явитися при змінах у генах, які кодують особливості роботи сальних залоз, швидкість оновлення епідермісу та сприйнятливість шкіри до андрогенів (чоловічих статевих гормонів, які виробляються і в організмі жінок, але в меншій кількості, ніж у чоловіків).
При підвищеній чутливості до чоловічих статевих гормонів виробляється більше себуму, а клітини шкіри швидше відлущуються. Суміш в’язкого шкірного сала та кератиноцитів забиває пори, і в них з’являються вугри – білі або чорні крапки.
Іншою причиною акне, особливо частою у підлітків, може бути високий рівень чоловічих статевих гормонів. У період статевого дозрівання гормональне тло активно змінюється і в кров викидається велика кількість андрогенів.
У хлопчиків ці гормони виконують пряму функцію: беруть участь у розвитку репродуктивної системи, формуванні скелета, мускулатури та всіх тих ознак, які дозволяють зовні відрізняти чоловіків від жінок. У дівчаток андрогени — це матеріал для жіночих статевих гормонів (естрогенів) органами репродуктивної системи (яєчниками).
Однак «незрілий» підлітковий організм часто не знає, що робити з такою кількістю чоловічих статевих гормонів, і не встигає їх застосувати чи переробити. В результаті їх швидко поглинає шкіра. Далі все відбувається за описаною схемою: виробляється багато шкірного сала, активно злущуються кератиноцити, забиваються пори і з’являються прищі.
Акне у дорослих
У зрілому віці великої кількості прищів на шкірі в нормі не повинно бути. Акне у дорослих може говорити про надлишок андрогенів – гіперандрогенію. Вона зустрічається при деяких ендокринних патологіях, наприклад, при порушенні функцій кори надниркових залоз, яка активно виробляє чоловічі статеві гормони.
У дорослих жінок перед менструацією також часто з’являються прищі. Це з природним підвищенням рівня андрогенів наприкінці циклу.
Крім того, у жінок причиною гіперандрогенії можуть бути захворювання на репродуктивну систему — досить часто рівень чоловічих статевих гормонів підвищується через полікістоз яєчників.
Деякі шкірні інфекції теж викликають вугровий висип. Найчастіше в ролі збудника виступають бактерії Propionibacterium acnes (пропіонібактерія акне) та Propionibacterium granulosum (пропіонібактерія гранулосум), а також стафілококи та шкірні кліщі (наприклад, Demodex). У нормі ці мікроорганізми – умовні патогени. Тобто вони не викликають захворювання, якщо немає певних умов. В даному випадку мікроорганізми активізуються і починають шкодити при надмірному виробленні шкірного сала.
Часте вмивання – досить поширена причина прищів у людей із жирною шкірою. Її власники постійно прагнуть забрати зайвий себум водою, милом, спиртовими лосьйонами або вологими серветками. Однак надмірне очищення шкіри — частіше ніж двічі на день — провокує гіперсекрецію шкірного сала, що, у свою чергу, створює високий ризик виникнення нових запальних елементів і не допомагає у боротьбі з висипаннями, що вже є.
Використання комедогенної косметики – можлива причина акне. Вона забиває пори і перешкоджає відтоку себуму із сальних залоз.
Поширена комедогенна декоративна косметика – силіконові основи під макіяж та тональні засоби, які покращують зовнішній вигляд шкіри за рахунок згладжування нерівностей. З косметики для догляду підвищеної комедогенності мають засоби, що містять, наприклад, кокосове, лляне, соєве, мінеральні олії, а також ланолін і лауринову кислоту.
Неправильний догляд за шкірою призводить до акне не так часто, як інші причини. Справа в тому, що у шкіри має бути певна схильність до утворення прищів. Але якщо вмиватися занадто агресивними засобами або часто використовувати скраби, пілінги та інші косметичні продукти, що відлущують, бар’єрна функція епідермісу порушиться. Намагаючись захиститися від грубого зовнішнього впливу, шкіра вироблятиме більше себуму, який закупорить пори та створить сприятливі умови для хвороботворних мікроорганізмів.
Механічні травми, у тому числі видавлювання вугрів і гнійників, — не причина появи прищів, але фактор, який може призвести до збільшення кількості висипів та розвитку акне. По-перше, при травмуванні інфекція проникає глибше в шкіру – у такому разі з невеликого прищика може вийти велика кіста. По-друге, патоген розноситься з руками на здорові ділянки шкіри та може осісти там. Це спровокує появу ще кількох прищів, і так по ланцюжку.
Акне у дітей
У новонароджених акне з’являється у 20% випадків у перший місяць життя. Це може бути пов’язано як із зміною гормонального фону дитини після народження, так і з прийомом матері гормональних препаратів в останній триместр вагітності. Зазвичай висипання самі зникають протягом 2 тижнів і залишають слідів.
Однак у деяких дітей, частіше у хлопчиків, прищики можуть зберігатися і довше до року. У такому разі говорять про інфантильне акне, яке може бути пов’язане зі спадковим збільшенням сальних залоз, підвищеною чутливістю шкіри до андрогенів або надлишком цих гормонів. Якщо в дитинстві у дитини довго не проходять вугри, це може говорити про ризик важкого перебігу акне у підлітковому віці.
У дітей віком до 7 років акне розвивається рідко. Найчастіше поява вугрів пов’язані з надлишком андрогенів (наприклад, при ранньому статевому дозріванні) чи інші ендокринними порушеннями.
Ближче до підліткового віку акне може виникнути через зміну гормонального фону при дозріванні. Незначні висипання, зазвичай, проходять разом із стабілізацією рівня гормонів. Однак важкі форми акне вимагають обстеження та лікування.
Види акне
Акне розрізняють за типом і кількістю висипів, і навіть за рівнем тяжкості.
Типи висипів при акні:
- комедони – закупорені сальною пробкою пори. Бувають відкритими та закритими. Відкриті зазвичай називають чорними точками. Закриті комедони виглядають як білі незапалені крапки, підняті над поверхнею шкіри;
- папули – поверхневі запальні вузлики (прищі) червоного кольору, що не мають білої головки. Як правило, болючі і можуть залишати запальні пігментацію (застійні плями);
- пустули – схожі на папули, але у них є гнійна головка. Іноді пустули самостійно розриваються і їх випливає гнійний вміст. Можуть залишати рубці під час видавлювання;
- вузли, або кісти – об’єднання кількох папул в одне велике запалене ущільнення, що містить гній. Зазвичай кіста утворюється у місцях скупчення запалень. Після кіст завжди залишаються рубці.
Після видавлювання чи самостійного прориву гною з папул, пустул та кіст на їх місці залишаються розширені пори. Вони роблять рельєф шкіри нерівним і служать додатковим джерелом нових комедонів, тому що в порожнини, що утворилися, легко забивається бруд.
Форму акне визначає ступінь ураження шкіри. Чим більше папул і пустул, тим важча хвороба.
Ознаки та симптоми акне
Основна ознака акне – поява множинних висипів. Найчастіше прищі при акне з’являються на обличчі. Це пов’язано з великою кількістю сальних залоз у цій галузі, а також з тим, що обличчя постійно відкрите – значить, хвороботворні мікроорганізми і пил з легкістю потрапляють на поверхню шкіри.
Ще акне може поширитися на спину та груди, якщо сальні залози в цій галузі надмірно активні та виділяють багато шкірного сала. У такому разі певну роль у розвитку хвороби відіграватиме одяг: тертя та забруднення пір частинками трикотажу сприяє появі прищів.
Комедони, як правило, не доставляють фізичного дискомфорту, але можуть викликати помірний свербіж. При формуванні папул, пустул та кіст шкіра в уражених місцях червоніє, стає гарячою. З’являється біль, який посилюється при торканні чи натисканні на прищ.
Якщо папул або кіст багато, може погіршитися загальний стан пацієнта: піднімається температура до 38 ° C, з’являється слабкість. Після механічного видалення гнійних запалень або їх самостійному розриві на шкірі утворюються ранки. Іноді дома прищів залишаються темні застійні плями, схожі на синці. Вони довго розсмоктуються та псують зовнішній вигляд.
Крім того, більшість пацієнтів з акне відзначають, що їхня шкіра занадто жирна. Після вмивання вона досить швидко покривається масляним шаром себуму. Особливий дискомфорт це приносить жінкам, які використовують декоративну косметику: вона починає скочуватися, забиватися в зморшки та пори.
Діагностика акне
Насамперед лікар запитає про скарги, час появи симптомів, хронічні захворювання у пацієнта та в сім’ї, а також про прийом лікарських препаратів на постійній основі.
Потім фахівець огляне шкіру та оцінить ступінь її ураження. Поцікавиться, як саме пацієнт доглядає її: як часто вмивається чи миється, які засоби використовує для очищення та зволоження.
Для оцінки загального стану здоров’я та сили запалення лікар порекомендує здати клінічний аналіз крові, а також зішкріб зі шкіри – він дозволить виявити патогенні мікроорганізми.