Доброякісні новоутворення шкіри та підшкірної клітковини – захворювання, які не загрожують життю людини. Але іноді, під впливом негативних факторів вони можуть траснформуватися в злоякісні пухлини. Саме тому, ми розповідаємо про цю тему детально.
Що таке доброякісна пухлина?
Перш за все, доброякісна пухдина має низку характерних особливостей та може вважатися такою, якщо:
• новоутворення не проростає в сусідні тканини;
• клітинні елементи не поширюються за межі пухлини;
• формуються по принципу капсули;
• повільно зростає;
• збільшується рівномірно;
Класифікація деяких доброякісних новоутворень:
НЕВУС – новоутворення доброякісного характеру, що виникає на шкірі у вигляді пігментації
Невуси бувають від народження, а також придбаними. Такі новоутворення – це концентрація клітин, які мають надмірну кількість пігменту меланіну. Для них характерні найрізноманітніші форми, текстура, колір , тощо. Рекомендовано видаляти їх, якщо вони локалізовані у незручних місцях на тілі, або у разі загрози переродження у злоякісне новоутворення.
ПАПІЛОМА – доброякісне пухлиноподібне новоутворення на шкірі або на слизовій оболонці. У деяких випадках може бути схожа на бородавку.
Папіломи можуть мати форму плоского сосочка або вузлика, але на практиці зустрічаються нарости різних розмірів, форм і кольору (від блідого до коричневого). Основна причина виникнення цих пухлин – вірус папіломи (ВПЛ) , який має багато різних штамів. Активізується він в організмі людини на фоні стресу, розладів вегетативного характеру та зниженого імунітету
АТЕРОМА – або епітеліальна кіста – це доброякісне новоутворення сальної залози, яке виникає в результаті її закупорки.
Звичайні місця її локалізації: шкіра паху, шиї, голови,
спини, тобто атерома розташовується в зонах, де є висока концентрація сальних залоз. Атерома в стані запалення може прорватися самостійно, що проявляється виділенням з неї гнійно-сального ексудату.
ГЕМАНГІОМА – доброякісні судинні утврення, які можуть бути наслідком порушення
розвитку судин в ембріональний період. Вражає кровоносні судини людини різних частин тіла.
На шкірі гемангіоми мають таку класифікацію :
- Поверхнева гемангіома.
- Глибока гемангіома.
- Комбінована гемангіома.
Ліпома – ЖИРОВА ПУХЛИНА – доброякісна.
Це новоутворення, яке формується з жирового прошарку, тому його друга назва – «жировик». За звичай, розташовується в товщі сполучної тканини під шкірою. Іноді пухлина глибоко проникає в тканини, аж до кісток та продовжує свій ріст між м’язами і судинами. Може локалізуватись на будь-якій ділянці тіла, за виключенням долонь та стоп.
Фіброма – доброякісна пухлина з волокнистої сполучної тканини.
Часто поєднується з розростанням інших тканин – зокрема м’язової (фіброміома), судинної (ангіофіброма), залізистої (фіброаденома).
Дуже часто її діагностують у молодому віці, переважно у жіночої статі. Для фібром характерні невеликі розміри – максимум 3 см. у діаметрі. Вона має вигляд сферичного вузлика, який розташований більшою частиною глибоко в шкірі і лише трохи підноситься над її поверхнею. Вона може бути різного кольору : від сірого до чорного. Поверхня зазвичай гладка, зростає повільно.
ВАЖЛИВО НЕ ВІДКЛАДАТИ ВІЗИТ ДО ЛІКАРЯ, ЯКЩО НОВОУТВОРЕННЯ НА ШКІРІ:
- збільшуються;
- почали випадати волоски з її поверхні;
- змінюють колір;
- кровоточать;
- змінюють консистенцію;
- зменшуються;
- змінюють форму;
- його контур став розмитим;
- приєдналося запалення, свербіж;
- на його поверхні утворилися тріщини.
ЯК МИ ЛІКУЄМО ДОБРОЯКІСНІ НОВОУТВОРЕННЯ В УМОВАХ АМБУЛАТОРІЇ
Метод кріодеструкції – способ обробки рідким азотом. Через деякий час відмерлі клітини відшаровуються і заміщаються рубцем. Цей метод безкровний, з мінімальним пошкодженням навколишніх тканин, крім того холод активізує місцевий імунітет в осередку кріовпливу. Мабуть, найбільший плюс кріодеструкції – естетичний: після процедури, на відміну від деяких інших способів видалення новоутворень, не залишається потворних рубців і шрамів.
Радіохвильова деструкція найпоширеніший метод видалення доброякісних новоутворень шкіри. Представляє собою абсолютно безпечний метод. За допомогою деструкції вдається прибрати всі сліди шкірного новоутворення і не травмувати найближчі до нього ділянки шкіри. На місці доброякісного новоутворення після радіохвильової деструкції, залишається лише невелика ранка, яка заживає протягом 3-4 днів. Сама процедура по видаленню доброякісного новоутворення триває близько 4-5 хвилин.
Важлива перевага! можливість забору матеріалу для гістологічного дослідження та виключення онко – патології.
ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ. ЯК ЗАПОБІГТИ ПОЯВІ НОВИХ НОВОУТВОРЕНЬ
- Уникайте перебування на сонці
- Своєчасно звертайтеся до лікаря
- Проходьте регулярну діагностику за допомогою дерматоскопа
- Зміцнюйте імунітет
Будьте здорові!